Одржан међународни научни скуп „Комуницирање између моћи и слободе“

Међународни научни скуп „Комуницирање између моћи и слободе“

У Бањалуци се од 24. до 26. јуна 2016. године одржава први међународни комуниколошки научни скуп под називом „Комуницирање између моћи и слободе“. Организатор овог скупа је Комуниколошки колеџ у Бањалуци Капа Фи, а суорганизатори су Факултет политичких наука и Филолошки факултет Универзитета у Бањој Луци. Скуп се одржава на Факултету политичких наука и на Комуниколошком колеџу у Бањалуци.

Главни говорници на скупу биће др Ник Колдри (Nick Couldry), професор комуникологије и социологије са Лондонске школе за економију, др Стиг Јарвард (Stig Hjarvard), професор комуникологије са Универзитета у Копенхагену, др Лиса Паркс (Lisa Parks), професорица филма и медија са Универзитета у Калифорнији у Санта Барбари, др Томас Алмер (Thomas Allmer), предавач из области друштвене теорије на Универзитету у Единбургу, и др Томислав Лонгиновић, професор славистике и компаративне књижевности на Универзитету у Висконсину у Медисону. Главни говорници скупа водећи су истраживачи и теоретичари из области комуникологије, медија, социологије и лингвистике. Учесници овог научног скупа имаће прилику да присуствују академској расправи са овим изузетно занимљивим научницима и да прошире своје знање из области у друштву најбољих.

Поред поменутих говорника, на скупу ће учествовати и други угледни истраживачи из земље и иностранства, као гости скупа или као излагачи. Скуп ће се изводити пленарно и у групама. Језик скупа је енглески.

Тема конференције је комуницирање између моћи и слободе. Комуникација се може посматрати као средство или чак врста моћи, најчешће у виду надзора, убјеђивања, пропаганде, утицаја, па и, на макросоцијалном нивоу, хегемоније. С друге стране, комуницирање као средство ослобођења често је утјелотворено у знању, истини, образовању, саосјећању, повезаности и, на макросоцијалном нивоу, у демократији. Један од главних циљева скупа је да представи истраживања која се баве, како поменутим теоријским концептима, тако и комуниколошком праксом, и која ће допринијети даљем разумијевању бројних питања људског комуницирања везаних за поменуте концепте, али и оних између њих.

Комуниколошки колеџ у Бањалуци је мала, самостална и непрофитна високошколска установа, основана 2000. године под називом Комуниколошки факултет у Бањалуци. Оснивачка идеја водиља Колеџа била је да уведе комуникологију у високо образовање у нашој земљи, као и да уведе равноправни академски разговор у образовни процес. Главни мотив је био да учитељи и ученици почну да слободно и отворено разговарају једни с другима с циљем стицања и развијања знања. Колеџ је стога још давно избацио подијуме, клупе и катедре из учионица у жељи да омогући стицање знања на другачији начин. Од самог оснивања Колеџ заступа и залаже се за дијалошко образовање. Овај научни скуп је једна од активности којом Комуниколошки колеџ обиљежава 15 година рада.

Испит из предмета Невербално комуницирање (KODNEK112)

You need to login to view this content. Please . Not a Member? Join Us