Врсте радова који се могу предати за разматрање за објаву у часопису
Изворни научни радови
Изворни научни радови представљају извјештај о властитом истраживању, односно опис, анализу, интерпретацију или објашњење неког конкретног теоријског питања утемељено на научно прихватљивој аргументацији. Радови у часопису и њима одговарајући прихватљиви начини аргументације могу бити логичко-теоријски, теоријско-историјски, интерпретативни и емпиријски/квантитативни (прегледни/анкетни или експериментални). Код кориштења емпиријског метода, неопходно је користити и статистичку анализу и аргументацију. Сви емпиријски радови слиједе сљедећу структуру поглавља (тзв. ИМРАД): увод (који садржи: увод у проблем, објашњење важности проблема, преглед литературе, истраживачка питања и хипотезе), метод (опис процедура и начина истраживања), резултате (навођење резултата и статистичке анализе и аргументације) и расправу (анализу/расправу о резултатима, ограничења истраживања и закључак). Препоручена дужина рада је од 5000 до 8000 ријечи, заједно са биљешкама, табелама и литературом.
Изворни огледи и стручни радови
Огледи и стручни радови у часопису су оригинална, описно-интерпретативна разматрања научног, стручног или друштвеног комуниколошког, језичког или културолошког питања чија аргументација не мора бити утемељена на научном истраживању или библиотечким изворима, него јој темељ могу бити и текућа друштвена збивања и појаве, те властита или туђа опажања или стручна искуства. Препоручена дужина огледа и стручних радова је око 5000 ријечи, заједно са биљешкама и литературом.
Расправе, осврти и прикази
Расправе су кратки, аргументовани ставови о мишљењима или ставовима изнесеним у неким од претходних радова у часопису или о неком комуниколошком, научном или стручном питању. Осврти су кратки описи или објашњења значајних појава, скупова или других догађаја у комуникологији и сродним областима. У приказима се износе описи и мишљења о студијама и уџбеницима из области. Расправе, осврти и прикази дужине су до 1000 ријечи, заједно са биљешкама и литературом.
Језик
Радови се могу предати на једном од језика народа Босне и Херцеговине, као и на на српско-хрватском и енглеском језику. Осим ако то није нужно због разумијевања садржаја или просторних ограничења, редакција не мијења израз и правопис аутора.
Припрема рукописа
Рад треба писати једноструким проредом тако да на једној страни буде око 600 ријечи. Величина слова је 12 пт, а ширина маргина 2,5 цм.
У рукопису се не наводи име и презиме аутора или било какви подаци о аутору. На посебној страни се наведе: име и презиме аутора, ел. адреса, институционално сједиште (мјесто запослења, истраживања или студија) и кратка биографија. На додатној страни се, на српском и енглеском језику, пише: наслов рада, сажетак рада дужине 80-100 ријечи, као и пет (5) кључних ријечи кориштених у раду.
Упуте за навођење извора у раду и на крају слиједе шесто издање Издавачког приручника Америчког удружења за психологију (АПА). Када се рад пише на српско-хрватском језику, од упута АПА се дјелимично одступа код писања појединих помоћних ријечи у кориштеним изворима, које се преводе и прилагођавају нашем правопису. Када се рад пише на енглеском језику, приручник АПА се примјењује у потпуности.
Предаја радова
Аутори могу послати за објаву само изворне, необјављене радове, а предајом радова за публикацију у часопису Знакови и поруке аутори се обавезују да исте радове не шаљу за објаву у другим часописима.
Радови се шаљу електронском поштом или преко портала часописа. Радови се достављају искључиво у формату .doc. При писању радова морају се користити системски фонтови (unicode) са јужнословенским дијакритикама.
Ако рад није припремљен у складу са редакцијском стилистиком или није у складу са тематским оквиром, редакција обавјештава ауторе о неприхватању рада за разматрање за објаву најчешће у року од петнаест дана од дана пријема рада. Ако је рад прихваћен за разматрање, редакција обавјештава аутора о одлуци уредништва након пријема анонимних рецензија. Овај поступак најчешће траје од три до шест мјесеци.
Да би ваш рад био разматран за објаву, припремите га у потпуности у складу са редакцијском стилистиком.