Natječaj za upis studenata u školsku 2018/2019. godinu

za upis u školsku 2018/2019. godinu

Komunikološki koledž u Banjaluci raspisao je natječaj za upis u školsku 2018/2019. godinu na sljedeće studijske programe i smjerove:

STUDIJSKI PROGRAM KOMUNIKOLOGIJA
smjer komunikologija – četvorogodišnji studij (240 ECTS)
smjer odnosi s javnošću – trogodišnji studij (180 ECTS)
smjer multimedijalno novinarstvo – trogodišnji studij (180 ECTS)

STUDIJSKI PROGRAM ENGLESKI JEZIK
smjer engleski jezik – trogodišnji i četvorogodišnji studij (180 i 240 ECTS)

STUDIJSKI PROGRAM DIZAJN
smjer grafički dizajn – trogodišnji studij (180 ECTS)
smjer multimedijalni dizajn – trogodišnji studij (180 ECTS)

PRIJAVE ZA UPIS

Prijave za upis u trećem upisnom roku mogu se predati od ponedjeljka, 17. rujna, do petka, 19. listopada 2018. godine.

Uz popunjeni obrazac prijave za upis, prilažu se:

• Diploma o završenoj četverogodišnjoj srednjoj školi (ako je srednja škola završena u inozemstvu, potrebno je rješenje o nostrifikaciji diplome)
  • Svjedočanstva iz svih razreda srednje škole
  • Rodni list
  • Kopija osobne karte
  • Priznanica o uplaćenoj naknadi za prijemni ispit u iznosu od 30 KM (uplata se vrši na bankovni račun 567-162-11000688-03 – Sberbank, ili na blagajni Koledža).

Dokumenta moraju biti originali ili ovjerene kopije.

Prijava, dokumenta i priznanica mogu se predati u akademsku službu u vremenu od 9 do 13 sati ili poslati preporučenom poštom na adresu Koledža.

Prijavu za upis možete popuniti i predati i elektronski, bez dolaska na Koledž.

PRIJEMNI ISPITI

Prijemni ispiti će se održavati periodično, a najkasnije u petak, 19. listopada. Ispiti traju oko 90 minuta.

a) Prijemni ispit za studijski program komunikologija sastoji se iz testa općeg kulturološkog znanja, slobodnog pismenog sastava na jednu od zadanih tema i razgovora.

b) Prijemni ispit za studijski program engleski jezik sastoji se iz gramatičkog testa iz engleskog jezika, slobodnog pismenog sastava na engleskom jeziku na jednu od zadanih tema i razgovora.

c) Prijemni ispit za studijski program dizajn sastoji se iz testa općeg kulturološkog znanja, praktičnog zadatka crtanja ili grafičkog oblikovanja i razgovora.

Na prijemnom ispitu kandidat može osvojiti do 50 bodova. Da bi stekao pravo upisa, kandidat mora osvojiti najmanje 15 bodova, odnosno 30 bodova za vanredni studij engleskog jezika.

Rezultati prijemnih ispita biće saopćeni kandidatima nakon prijemnog ispita.

UPIS NA STUDIJ

Upis na studij u trećem upisnom roku je najkasnije do 31. listopada, u periodu od 9 do 13 sati.

Na studij se mogu upisati kandidati koji steknu pravo upisa u okviru broja koji Koledž upisuje na pojedine studijske programe i koji u navedenom roku za upis podnesu: upisnu prijavu, priznanicu o uplaćenoj školarini za prvi semestar i četiri fotografije veličine 5×6 cm.

Školarina se plaća semestralno, a može se plaćati i u ratama.

VRSTE STUDIJA

Studijski programi se izvode kao redovan i vanredan studij.

BESPLATAN UPIS I STUDIJ

Prvu godinu studija na Koledžu mogu upisati bez plaćanja školarine svi odlični maturanti – kandidati za upis na studij koji ispunjavaju sljedeće uslove:

• da su završili sva četiri razreda srednje škole odličnim uspjehom, sa prosjekom ocjena u svakom razredu 4,5 ili više
  • da su se prijavili za upis na redovan studij,
  • da napišu molbu za besplatan upis,
  • da su završili srednju školu školske 2017/2018. godine,
  • da ne podnose zahtjev za prepis i priznavanje predmeta ili studija sa druge visokoškolske ustanove, pri prijavljivanju za upis ili u toku studija,
  • da polože prijemni ispit.

Studenti koji se upišu kao odlični maturanti će imati besplatan studij i u nastavku školovanja ako u svakom semestru studija budu imali odličan uspjeh, odnosno prosjek ocjena iz svih predmeta u semestru 9,5 ili više.

Ostale stipendije, popusti na školarinu i olakšice.

UPIS BEZ PRIJEMNOG ISPITA I PRIZNAVANJE PREDMETA SA DRUGOG STUDIJA

Kandidati koji su položili prijemni ispit na ekvivalentnim studijskim programima na drugim licenciranim visokoškolskim ustanovama u BiH ne moraju da polažu prijemni ispit na Koledžu. Bodovi će im se, uz priloženu potvrdu o položenom prijemnom ispitu, prihvatiti kao bodovi sa prijemnog ispita na Koledžu.

Kandidati koji se prepisuju sa srodnih studijskih programa sa drugih licenciranih visokoškolskih ustanova takođe ne polažu prijemni ispit. Prijemni ispit će im se priznati na osnovu dokaza o statusu studenta.

Na Koledž se mogu prepisati studenti koji pohađaju isti ili ekvivalentan studijski program na drugim licenciranim visokoškolskim ustanovama, ako takvi studenti ispunjavaju uslove za prepis i ako Koledž u tom trenutku ima uslove i kapacitete za njihov studij. Takvi kandidati, uz prijavu za upis i gore navedena dokumenta, podnose i:

• Molbu za priznavanje položenih ekvivalentnih predmeta
  • Uvjerenje o položenim predmetima
  • Zvanične (ovjerene) opise/programe ekvivalentnih predmeta
  • Zvanični studijski program ili nastavni plan
  • Naknadu za priznavanje predmeta u iznosu od 150 KM.

Priznavanje ekvivalentnih predmeta vrši se po proceduri za prepis i priznavanje predmeta.

Napomena: Minimalan broj za upis na prvu godinu studija je 15 kandidata po smjeru – zajedno i na redovnom i na vanrednom studiju. Ako se na određeni smjer prijavi manji broj kandidata, Koledž može odlučiti da ne vrši upis na taj smjer.

Primanja za srpanj 2018.

Listopadski ispitni rok