Komunikološki koledž u Banjaluci Kapa Fi organizuje Prvi međunarodni znanstveni skup pod nazivom „Komuniciranje između moći i slobode“. Skup će se održati u Banjaluci od 24. do 26. lipnja 2016. godine. Na skupu će učestvovati izlagači iz zemlje i okruženja, Evropske Unije, SAD i drugih zemalja.
Glavni govornici na skupu biće dr Nick Couldry, profesor medija, komuniciranja i društvene teorije sa Londonske škole za ekonomiju, dr Stig Hjarvard, profesor komunikologije sa Sveučilišta u Kopenhagenu, dr Lisa Parks, profesorica filma i medija sa Sveučilišta u Kaliforniji u Santa Barbari, i dr Thomas Allmer, predavač iz oblasti društvene teorije na Sveučilištu u Edinburgu. Glavni govornici skupa vodeći su istraživači i teoretičari iz oblasti komunikologije, medija i sociologije. Učesnici ovog znanstvenog skupa imaće priliku da prisustvuju akademskoj raspravi sa ovim izuzetno zanimljivim znanstvenicima i da prošire svoje znanje iz oblasti u društvu najboljih.
Pored pomenutih govornika, na skupu će učestvovati i drugi ugledni istraživači iz inozemstva, kao gosti skupa ili kao izlagači.
Skup će se izvoditi plenarno i u grupama. Jezik skupa je engleski. Učesnici se mogu prijaviti na skup u statusu izlagača do 31. ožujka, ili u statusu slušatelja do početka lipnja 2016. godine, odnosno u dane skupa. Za učesnike iz siromašnijih i zemalja u razvoju, kao i za studente, postdiplomce i asistente kotizacija za učešće na skupu je prilagođena njihovim mogućnostima. Prijavljivanje, predaja sažetaka kao i sve druge informacije o skupu mogu se naći na sajtu Koledža.
Tema konferencije je komuniciranje između moći i slobode. Komunikacija se može posmatrati kao sredstvo ili čak vrsta moći, najčešće u vidu nadzora, ubjeđivanja, propagande, uticaja, pa i, na makrosocijalnom nivou, hegemonije. S druge strane, komuniciranje kao sredstvo oslobođenja često je utjelotvoreno u znanju, istini, obrazovanju, saosjećanju, povezanosti, i, na makrosocijalnom nivou, u demokratiji. Jedan od glavnih ciljeva skupa je da predstavi istraživanja koja se bave, kako pomenutim teorijskim konceptima, tako i komunikološkom praksom, i koja će doprinijeti daljem razumijevanju brojnih pitanja ljudskog komuniciranja vezanih za pomenute koncepte, ali i onih između njih.
Komunikološki koledž u Banjaluci je mala, samostalna i neprofitna visokoškolska ustanova, osnovana 2000. godine pod nazivom Komunikološki fakultet u Banjaluci. Osnivačka ideja vodilja Koledža bila je da uvede komunikologiju u visoko obrazovanje u našoj zemlji, kao i da uvede razgovor u obrazovni proces. Glavni cilj bio je da učitelji i učenici počnu da razgovaraju jedni s drugima. Koledž je stoga još davno izbacio podijume, klupe i katedre iz učionica u želji da omogući sticanje znanja na drugačiji način. Od samog osnivanja Koledž zastupa i zalaže se za dijaloško obrazovanje. Ovaj znanstveni skup se dijelom organizuje i da se obilježi proteklih 15 godina komunikološkog obrazovanja na Koledžu. Stoga tema skupa ukazuje i na ključnu obrazovnu dilemu.